Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2023
PoWtŚrCzPiSoNi
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Włosieniczniki w Rabie
/ sobota 02 maja 2020 - 12:55:32 //


                                                                                                     Wiosna i stała obecność nad rzeką pozwala na ocenę jej stanu. Coraz więcej widać włosieniczników rzecznych (Ranunculus fluitans) oraz wodnych (Ranunculus aquatilis) w korycie Raby, od Lubnia do Myślenic. Zapewne brak robót w tym rejonie już od 13 lat pomaga wytworzeniu się właściwej morfologii koryta dla zasiedlenia wartościowych roślin wodnych. Poniżej charakterystyczne dwie kępy włosienicznika rzecznego, które namierzone zostały nad ujściem potoku Lubieńka zeszłej wiosny, jesienią trochę "wyłysiały" - a tej wiosny wyglądają znów okazale, pomimo wysokich stanów wody w zimie. Powyżej i obok znajdują się też włosieniczniki wodne. To wszystko dzięki temu, że łagodne zimy sprzyjają tym zimozielonym roślinom, podczas gdy rdestnice muszą od nowa startować z pączków zimowych i rozłogów.200502.jpg


Nagroda dla projektu LIFEDrawaPL
/ środa 22 kwietnia 2020 - 15:12:01 //


FISH PASSAGE 2020 DISTINGUISHED PROJECT AWARD 
Konferencja: Przepławki dla ryb 2020 - Nagroda dla wyróżnionego Projektu


 200422.jpg


Przyznana dla:Beata Gąsiorowska, Małgorzata Ćwiklińska, Aneta Radecka (RDOŚ - Szczecin), Mariola Wróbel (Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny), Artur Furdyna (zewnętrzny konsultant ekologii wodnej), Mariusz Raczyński (RDOŚ Szczecin), Wojciech Wójcik (zewnętrzna obsługa IT), Paweł Bilski (Grupa Sterująca – Dyrektor Drawieńskiego Parku Narodowego),  prof. Piotr Dębowski (Grupa Sterująca – Instytut Rybactwa Śródlądowego - ekspert ryb wędrownych), prof. Robert Czerniawski (Grupa Sterująca - Uniwersytet Szczeciński), i Józef Jeleński (Grupa Sterująca - ekspert rewitalizacji dna rzek).
 Taki komunikat przyszedł, z Lizbony, gdzie konferencja miała się odbyć - ale ze względu na koronawirusa została odwołana. Jednak o Polsce nie zapomnieli, i nagrodzili cały zespół realizujący projekt udrożnienia Drawy (patrz link) , w tym skromnie na końcu eksperta od rewitalizacji dna - koordynatora Projektu TGR.


Konferencja "Stormwater" w Gdańsku 3 do 5 marca 2020
/ poniedziałek 23 marca 2020 - 18:47:42 //


Jako koordynator projektu miałem okazję wygłosić w Gdańsku - na zaproszenie - prezentację o możliwości rewitalizacji rzek miejskich: w samym mieście i przed miastem. Warunkiem powodzenia - odpowiednio szeroki pas terenu dla rzek, taki jak na przykład na przełomie wieku XIX i XX pozostawiono dopływom Wisły w Krakowie. Sama konferencja bardzo ciekawa, odbywała się w Międzynarodowym Centrum Solidarności, z uczestnikami wszelkiej maści, w tym z szeroko prezentowanym samorządem, dostawcami i realizatorami polityki retencji miejskiej.  Strona konferencji zawiera wiele materiałów konferencyjnych, w tym relację z konferencji i warto na nią zaglądnąć: 

Moja prezentacja (obejrzyj) była oglądana z żywym zainteresowaniem, gdyż w sprawie renaturyzacji rzek miejskich - i w ogóle wód - bardzo mało się robi. Zdaje się, że będą też nagrania filmowe prezentacji - ale to w późniejszym terminie, o czym dam znać później. Prezentacja do obejrzenia  


Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów
/ piątek 28 lutego 2020 - 01:19:46 //


Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych na zakończenie projektu Rzeki Karpackie– czysta Natura 2000 (http://rzekikarpackie.fwie.pl/) zorganizowała warsztaty w Myślenicach w dniach 22 i 23 lutego. Pogoda i uczestnicy dopisali, udział wzięli nauczyciele z południowej Polski, przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki z całej Polski, w tym aż ze Szczecina, edukatorzy z kręgów wędkarskich, w tym delegacja ze Słowacji, zainteresowana transgranicznym projektem na Popradzie. Co innego oglądać prezentacje i filmy - a co innego na własne oczy zobaczyć, że objawami dobrego stanu wód są: (1) dobry stan ichtiofauny dzięki zapewnieniu migracji ryb wszystkich roczników i odpowiednich gatunków, (2) gruboziarnisty żwir w rzece o zróżnicowanej morfologii koryta, oraz (3) roślinność wodna i nadbrzeżna. Większość uczestników wykazywała się zaawansowaną znajomością siedlisk rzecznych i nadbrzeżnych, przespacerowali się po tamach bobrowych i zadawali mądre i dociekliwe pytania. Takiej dobrze przygotowanej i zainteresowanej grupy jak ta jeszcze na Projekcie nie było. Za to nagrodą dla nich była świetna pogoda mimo niekorzystnych, deszczowych prognoz i różnorodny śpiew wiosenny ptaków, który bezbłędnie rozróżniali obecni ornitolodzy.
20200223_083251.jpg


Projekt Tarliska Górnej Raby coraz szerzej znany
/ czwartek 30 stycznia 2020 - 14:35:34 //


Dzięki Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych prowadzących projekt Rzeki Karpackie– czysta Natura 2000 (http://rzekikarpackie.fwie.pl/)    Projekt TGR był prezentowany w siedmiu obszarach Natura 2000 ustanowionych dla siedmiu rzek (Dolna Soła, Łososina, Czarna Orawa, Biała Tarnowska, Dolny San, Jasiołka, Wisłoka) w siedmiu miejscowościach (Tymbark, Tuchów, Oświęcim, Jabłonka, Przemyśl, Jasło, Jedlicze). We wszystkich spotkaniach uczestniczyli oprócz przedstawicieli RDOŚ przedstawiciele zainteresowanych gmin, Wody Polskie oraz inni zainteresowani, zarówno osoby prywatne jak i stowarzyszenia, w tym wędkarze. Była to świetna okazja przedstawić zakończony projekt TGR i jego rezultaty jako efekt połączenia inicjatywy lokalnej i skutecznego finansowania Funduszu Szwajcarskiego dla poprawy stanu wód w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką.  


Idź do strony  1 2 3 [4] 5 ... 27 28 29
Czas generowania: 0.0614 sek., 0.0072 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 22. Użycie pamięci: 694,256B