Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2019
PoWtŚrCzPiSoNi
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Drawa drożna od źródeł do stopnia w Złocieńcu
/ wtorek 10 lipiec 2018 - 23:08:58 //


Skutkiem Projektu LIFE13NAT/PL000008 LIFEDrawaPL (RDOŚ w Szczecinie) wybudowano koryto obiegowe prywatnego stopnia i zabytkowego młyna o szachulcowej konstrukcji. Teraz nowe kręte koryto aluwialne o sekwencji bystrze/ploso i spadku średnim 2%  jest w stanie przejąć całość przepływu Drawy aż do wielkości średniej powodzi, co może ułatwić rekonstrukcję zabytku, a już dziś tworzy zakątek dla kajakarzy, którzy znajdują tu miejsce wypoczynku na dolnej i górnej części wyspy, pomiędzy oryginalnym korytem Drawy a korytem obiegowym. Poniżej kilka zdjęć realizacji koncepcji Grupy Sterującej, (w której uczestnikiem jest między innymi koordynator projektu TGR Józef Jeleński), projektu budowlanego autorstwa Magdaleny Niskiewicz z DHV Hydroprojekt, zrealizowanych przez firmę ZHT Stefański z Gryfic, która wykonała także trzy eleganckie bystrza kamienno-żwirowe na Drawie poniżej wylotu przepławki. Wkrótce nowe wiadomości z nad Drawy, gdzie projekt budowy kolejnych przepławek zbliża się do końca.
Z Doliny Pięciu Jezior pomiędzy Połczynem a Czaplinkiem, rzeka Drawa przepływa przez jezioro Drawsko i kilka przyległych, mniejszych jezior, następnie przez jezioro Rzepowskie płynie do Głęboczka, gdzie do wczoraj blokował ją stopień nieczynnego młyna. Koryto obejścia tego stopnia ułatwia migracje ryb dalej, przez jezioro Krosino aż do Złocieńca, gdzie niewielki stopień zapewnia wodę dla hodowli ryb. W dalszej kolejności będzie on zamieniony w długie, kamienno-żwirowe bystrze, które przedłuży swobodny przebieg Drawy aż do Drawska.


6-dol-koryta-obiegowego.jpg
Dół koryta obiegowego8-mlyn-do-rekonstrukcji.jpg
Młyn do rekonstrukcji16-widok-ogolny+-Koordynator.jpg
 widok ogólny i koordynator terenowy projektu LIFEDrawaPL, Artur Furdyna


Praca magisterska w centrum Pcimia - obroniona na bardzo dobrze
/ piątek 29 czerwiec 2018 - 22:56:23 //


Dzisiaj rano w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej odbyła się obrona pracy magisterskiej Patryka Uhla pt.: " Utrzymanie wciętej aluwialnej rzeki górskiej w aspekcie ograniczenia ryzyka powodzi (rzeka Raba, Pcim)". Po dwunastominutowej prezentacji magistranta, rozpoczętej filmem z drona obejmującym perspektywę prawie całego dwukilometrowego odcinka Raby a zakończonej porównaniem kosztów utrzymania w rejonie czterech naturalnych bystrzy względem ewentualnego wybudowania ramp kamiennych z gurtami betonowymi. Obrona zawierała opis analizy naturalnego koryta i profilu wody powodzi dziesięcioletniej w stosunku do planu zagrożenia powodzią, oraz wskazaniem niezbędnych interwencji inżynierskich utrzymania - korekty czterech naturalnych bystrzy rumowiskiem skalnym o odpowiednim uziarnieniu do właściwych rzędnych. Poniżej aktualny stan jednego z nich (strona 15 pracy) a jeszcze niżej pamiątka z pomiarów uziarnienia rumowiska powyżej mostu w Pcimiu z dnia 12 kwietnia 2018. Gratulacje dla zdolnego i pilnego inżyniera, który właśnie stał się magistrem. I podziękowania za dobrze wykonane zadanie od promotora pracy, którym był koordynator Projektu Tarliska Górnej Raby.
Praca nadaje się do realizacji i w najbliższym czasie wraz z przedstawicielami IIGW PK udamy się do Wód Polskich omówić rychle wdrożenie realizacji zamierzenia.
strona15.jpg


WP_20180412_bystrze-4.jpg


Dobrze o nas pisali...
/ niedziela 17 czerwiec 2018 - 19:36:07 //


W "Sztuce Łowienia" nr 3/2018 (48) na stronach 31 do 36, redaktor Mirosław Pieślak zapisał rozmowę, w której wypytywał Koordynatora Projektu o jego zamiłowania, którą nazwał "Z wizytą u Nestora - Józef Jeleński". Można się z niej dowiedzieć, że oprócz różnych wydarzeń z życia i związków z wędkowaniem na sztuczną muszkę, związanymi z tym publikacjami i organizowaniem łowisk muszkarskich, dużą część aktualnej aktywności indagowanego stanowi realizowane ze Stowarzyszeniem Ab Ovo rewitalizowanie rzek. "Dziś największą satysfakcję sprawia mi możliwość nasypania żwiru do rzeki gdzieś w najdalszym zakątku Polski i powstrzymanie budowy jeszcze jednej zapory" - mówi Koordynator, który w najmniejszym stopniu Nestorem się nie czuje...


Katalog Dobrych Praktyk
/ piątek 08 czerwiec 2018 - 20:39:09 //


Ukazał się na stronach Ministerstwa Środowiska KATALOG DOBRYCH PRAKTYK W ZAKRESIE ROBÓT HYDROTECHNICZNYCH I PRAC UTRZYMANIOWYCH WRAZ Z USTALENIEM ZASAD ICH WDRAŻANIA do pobrania stąd.
Katalog powołuje się w sprawie bystrzy realizowanych w sekwencji "riffle & pool" na wytyczne opracowane w Projekcie Tarliska Górnej Raby (str.32 Katalogu) a przy określaniu miarodajnych przepływów w korytach żwirowych na Zasady Dobrej Praktyki w Utrzymaniu Rzek i Potoków Górskich, (Bojarski, Jeleński, Jelonek, Litewka, Wyżga, Zalewski, 2005) - str. 138 Katalogu. Na drugiej stronie Katalogu jest podziękowanie dla Koordynatora Projektu TGR, a w załączniku F znalazło się wiele zdjęć Raby (str. 22, 25, 26) zapory w Stróży (str. 41 i 42) oraz zdjęcie bystrzy na Bobrze, wykonanych z udziałem załogi TGR (str. 45).


Studenci z warszawskiej SGGW odwiedzili Projekt
/ sobota 02 czerwiec 2018 - 07:52:50 //


Od środy 2018-05-16 do soboty 2018-05-19 Projekt gościł grupę studentów z koła naukowego budownictwa wodno melioracyjnego SGGW, kierunek inżynieria środowiska oraz inżynierii i gospodarki wodnej, pod opieką dr Mateusza Grygoruka, znanego specjalisty od rewitalizacji rzek nizinnych, z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW. Byli oni zainteresowani udziałem w Projekcie przez wykonanie pomiarów monitorujących rozwój naturalnych bystrzy potoku Krzczonówka, przydatnych dla sprawozdania trwałości Projektu Tarliska Górnej Raby, a przy okazji będących podstawą późniejszych analiz i ich zastosowania za pomocą różnych  modeli hydraulicznych. Nie mieli szczęścia do pogody: w czwartek tylko lało, co utrudniało, ale nie uniemożliwiało wykonania pomiarów niwelacyjnych przekrojów j profilu potoku Krzczonówka, oraz zebrania danych do oceny hydromorfologicznej metodą RHS. No ale w piątek woda w Rabie była 10 razy większa niż w czwartek, a w Krzczonówce 13 razy większa - co oczywiście uniemożliwiało wejście do wody.  Zdjęcia poniżej - to pamiątki z czwartku i piątku w przebudowanej zaporze na potoku Trzebuńka, a ostatnie z zagajnika wrześni pobrzeżnej - spektakularnego rezultatu Projektu Tarliska Górnej Raby.               WP_20180517_001.jpg


WP_20180518_007.jpg
WP_20180518_009.jpg


Idź do strony  1 2 3 [4] 5 ... 22 23 24
Czas generowania: 0.0534 sek., 0.0113 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 21. Użycie pamięci: 1,808KB