Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2019
PoWtŚrCzPiSoNi
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Koledzy po fachu
/ poniedziałek 03 wrzesień 2018 - 00:13:35 //


Przedwczoraj Koordynator Projektu odwiedził na zaproszenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty rozpoczynający się projekt "Zwiększenie drożności korytarzy ekologicznych w Dorzeczu Parsęty" http://www.parseta.org.pl. Dotyczy on niewielkich dopływów w strefie źródliskowej tej rzeki, gdzie po udrożnieniu przepławek w dolnej części rzeki docierać mogą wędrowne ryby (troć, minogi), a lokalne gatunki mają szanse rozprzestrzenić się stosownie do swoich potrzeb (głowacz białopłetwy, reofilne karpiowate). Wizja terenowa dotyczyła kilkudziesięciu barier migracyjnych w poszukiwaniu jak najbardziej ekonomicznego sposobu ich pokonania, w sposób zgodny z celami rewitalizacji rozpatrywanych dopływów. Koordynator prezentował ewentualne sposoby nieuciążliwych rozwiązań stosowanych na Pomorzu i południu Polski od roku 2002, ale także z niedawnych koncepcji udrożnienia potoku Muszynka, oraz realizacji przez RZGW Kraków, ZZ-Raba, na potoku Krzczonówka w Krzczonowie.


2018-08-28-Doplywy-Parsety.jpg


Inwentaryzacja roślin wodnych
/ poniedziałek 23 lipiec 2018 - 19:35:45 //Wczoraj zakończyła się inwentaryzacja większych skupisk roślin wodnych w Rabie i jej głównych dopływach. Po dwunastu latach braku regulacji rzeki i dopływów naliczono wiele gatunków roślin wodnych, w tym najcenniejszych - włosieniczników. Najlepszym pod tym względem okazał się potok Krzczonówka poniżej ujścia potoku Rusnaków, gdzie zlokalizowano i naliczono 37 kęp włosienicznka rzecznego (Ranunculus fluitans) czyli połowę wszystkich zinwentaryzowanych. Ponadto w Krzczonówce, po niedawnych wycinkach nadbrzeżnych drzew przez RZGW, ilość włosienicznika krążkolistnego (Ranunculus circinatus) jest olbrzymia i widać ślady ekspansji tego gatunku do Raby. Pod tym względem Krzczonówka przejęła rolę ostoi włosieniczników, które dawniej liczniej występowały w potoku Krzywiczanka, lecz zasiedlenie tego potoku przez bobry, które doszczętnie zjadły włosienicznik wodny i skąpopręcikowy oraz zmniejszyły strefę bieżącej wody w tym potoku do krótkiego odcinka przyujściowego, spowodowały, że teraz w Krzywiczance jest zaledwie 24% wszystkich zinwentaryzowanych kęp włosienicznika rzecznego.

Warto dodać, że włosienicznik rzeczny był zanotowany w wodach obszaru Działów Orawskich i Bramy Sieniawskiej wraz z innymi gatunkami  (R. aquatile, R. circinatum, R. fluitans i R. trichophyllum) przez panią Małgorzatę Guzikową (Monogr. Bot. 53: 1–267. 1977), a więc ponad czterdzieści lat temu. Wszystkie te gatunki były w międzyczasie pojedynczo widziane tu i ówdzie w Rabie i jej dopływach, ale takiego rozprzestrzenienia włosieniczników do tej pory nie obserwowano. Są to najliczniej występujące kępy roślinności wodnej po rdestnicy kędzierzawej (Potamogeton crispus), ostrolistnej (P. acutifolius) i włosowatej (P. trichoides).


włosienicznik krążkolistny
Włosienicznik krążkolistnywłosienicznik rzeczny

Włosienicznik rzeczny


Drawa drożna od źródeł do stopnia w Złocieńcu
/ wtorek 10 lipiec 2018 - 23:08:58 //


Skutkiem Projektu LIFE13NAT/PL000008 LIFEDrawaPL (RDOŚ w Szczecinie) wybudowano koryto obiegowe prywatnego stopnia i zabytkowego młyna o szachulcowej konstrukcji. Teraz nowe kręte koryto aluwialne o sekwencji bystrze/ploso i spadku średnim 2%  jest w stanie przejąć całość przepływu Drawy aż do wielkości średniej powodzi, co może ułatwić rekonstrukcję zabytku, a już dziś tworzy zakątek dla kajakarzy, którzy znajdują tu miejsce wypoczynku na dolnej i górnej części wyspy, pomiędzy oryginalnym korytem Drawy a korytem obiegowym. Poniżej kilka zdjęć realizacji koncepcji Grupy Sterującej, (w której uczestnikiem jest między innymi koordynator projektu TGR Józef Jeleński), projektu budowlanego autorstwa Magdaleny Niskiewicz z DHV Hydroprojekt, zrealizowanych przez firmę ZHT Stefański z Gryfic, która wykonała także trzy eleganckie bystrza kamienno-żwirowe na Drawie poniżej wylotu przepławki. Wkrótce nowe wiadomości z nad Drawy, gdzie projekt budowy kolejnych przepławek zbliża się do końca.
Z Doliny Pięciu Jezior pomiędzy Połczynem a Czaplinkiem, rzeka Drawa przepływa przez jezioro Drawsko i kilka przyległych, mniejszych jezior, następnie przez jezioro Rzepowskie płynie do Głęboczka, gdzie do wczoraj blokował ją stopień nieczynnego młyna. Koryto obejścia tego stopnia ułatwia migracje ryb dalej, przez jezioro Krosino aż do Złocieńca, gdzie niewielki stopień zapewnia wodę dla hodowli ryb. W dalszej kolejności będzie on zamieniony w długie, kamienno-żwirowe bystrze, które przedłuży swobodny przebieg Drawy aż do Drawska.


6-dol-koryta-obiegowego.jpg
Dół koryta obiegowego8-mlyn-do-rekonstrukcji.jpg
Młyn do rekonstrukcji16-widok-ogolny+-Koordynator.jpg
 widok ogólny i koordynator terenowy projektu LIFEDrawaPL, Artur Furdyna


Praca magisterska w centrum Pcimia - obroniona na bardzo dobrze
/ piątek 29 czerwiec 2018 - 22:56:23 //


Dzisiaj rano w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej odbyła się obrona pracy magisterskiej Patryka Uhla pt.: " Utrzymanie wciętej aluwialnej rzeki górskiej w aspekcie ograniczenia ryzyka powodzi (rzeka Raba, Pcim)". Po dwunastominutowej prezentacji magistranta, rozpoczętej filmem z drona obejmującym perspektywę prawie całego dwukilometrowego odcinka Raby a zakończonej porównaniem kosztów utrzymania w rejonie czterech naturalnych bystrzy względem ewentualnego wybudowania ramp kamiennych z gurtami betonowymi. Obrona zawierała opis analizy naturalnego koryta i profilu wody powodzi dziesięcioletniej w stosunku do planu zagrożenia powodzią, oraz wskazaniem niezbędnych interwencji inżynierskich utrzymania - korekty czterech naturalnych bystrzy rumowiskiem skalnym o odpowiednim uziarnieniu do właściwych rzędnych. Poniżej aktualny stan jednego z nich (strona 15 pracy) a jeszcze niżej pamiątka z pomiarów uziarnienia rumowiska powyżej mostu w Pcimiu z dnia 12 kwietnia 2018. Gratulacje dla zdolnego i pilnego inżyniera, który właśnie stał się magistrem. I podziękowania za dobrze wykonane zadanie od promotora pracy, którym był koordynator Projektu Tarliska Górnej Raby.
Praca nadaje się do realizacji i w najbliższym czasie wraz z przedstawicielami IIGW PK udamy się do Wód Polskich omówić rychle wdrożenie realizacji zamierzenia.
strona15.jpg


WP_20180412_bystrze-4.jpg


Dobrze o nas pisali...
/ niedziela 17 czerwiec 2018 - 19:36:07 //


W "Sztuce Łowienia" nr 3/2018 (48) na stronach 31 do 36, redaktor Mirosław Pieślak zapisał rozmowę, w której wypytywał Koordynatora Projektu o jego zamiłowania, którą nazwał "Z wizytą u Nestora - Józef Jeleński". Można się z niej dowiedzieć, że oprócz różnych wydarzeń z życia i związków z wędkowaniem na sztuczną muszkę, związanymi z tym publikacjami i organizowaniem łowisk muszkarskich, dużą część aktualnej aktywności indagowanego stanowi realizowane ze Stowarzyszeniem Ab Ovo rewitalizowanie rzek. "Dziś największą satysfakcję sprawia mi możliwość nasypania żwiru do rzeki gdzieś w najdalszym zakątku Polski i powstrzymanie budowy jeszcze jednej zapory" - mówi Koordynator, który w najmniejszym stopniu Nestorem się nie czuje...


Idź do strony  1 2 3 [4] 5 ... 22 23 24
Czas generowania: 0.0402 sek., 0.0102 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 21. Użycie pamięci: 1,809KB