Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2019
PoWtŚrCzPiSoNi
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Spotkanie nad Tanwią
/ sobota 22 wrzesień 2018 - 20:01:38 //


Stowarzyszenie Ab Ovo nawiązało współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Rzeki Tanew i do spotkań w Myślenicach w poprzednich latach dodało spotkanie nad Tanwią, tym razem gościnnie podjęci nie tylko przez wędkarzy, ale także przez przedstawicieli Wód Polskich. Poniżej krystalicznie czysty dopływ rzeki Sopot, który wskazano na ewentualne miejsce ulepszenia tarlisk pstrąga potokowego, a w którym znaleziono włosienicznik skąpopręcikowy oraz potocznik wąskolistny - dwie rośliny wskaźnikowe dla siedliska 3260 (podgórskie i nizinne rzeki włosienicznikowe). Znajdą się zapewne i inne, a także uda się też jeszcze w tym roku uzupełnić żwir o właściwym uziarnieniu w kilku miejscach, korzystając z pomocy Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie. Jest też okazja, żeby udrożnić nieużyteczny jaz dla migracji pstrągów z dolnych części rzek Sopotu i Tanwi. (Patrz zdjęcie poniżej). Podobno jest też więcej miejsc, które wymagają interwencji i tu i tam...
2018-09-19-jaz.jpg
2018-09-19-Sopot.jpg


Ryby powyżej usuniętej zapory na Trzebuńce
/ sobota 22 wrzesień 2018 - 19:58:12 //


Tym razem postanowiliśmy sprawdzić naocznie, które gatunki ryb przeszły powyżej zapory na Trzebuńce, korzystając z fachowej pomocy nurka. W rezultacie powstał krótki materiał filmowy pokazujący, że klenie i brzanki opanowały teren powyżej zapory i dołączyły do strzebli oraz pstrągów, które tam zawsze były. Krótki film podwodnych zdjęć z Trzebuńki można obejrzeć  tutaj.2018-09-17-nurek.jpg


Połowy kontrolne w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką
/ sobota 15 wrzesień 2018 - 22:08:36 //


13 i 14 września odbyły się odłowy zlecone przez RDOŚ na granicy obwodów 1 i 2 rzeki Raby dla celów określenia stanu ichtiofauny w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką. Na dziewięciu stanowiskach (od ujścia Mszanki do wąskiego mostu w Stróży i dwóch na potoku Krzywiczanka nie stwierdzono pstrągów tęczowych, głowacza białopłetwego, lipienia i świnki. Nie było tez jelców - mimo że poniżej w Myślenicach występują - te chyba najszybciej mogą przejść przez przepławkę, a jakoś nie chcą. Przedmiot ochrony obszaru - brzanka  - jest wszędzie, gorzej jest z minogiem, połowy zostaną powtórzone w najlepszym sezonie na minogi, w kwietniu 2019. Z ryb dawno nie spotykanych na tym odcinku Raby pojawiły się piekielnice w obwodzie nr 1 (Mszana/Kasinka) i kiełbie powyżej wąskiego mostu w obwodzie 2. Reszta jak zwykle: śliz, strzebla, kleń, pstrąg potokowy, a u źródeł głowacz pręgopłetwy. Wyniki są zadowalające,  a zainteresowanie Stowarzyszenia Ab Ovo jasne: chcą współpracować z RDOŚ przy ochronie tego obszaru Natura, już wcześniej zresztą współpracując ściśle z wędkarzami krakowskimi, a od niedawna także z nowosądeckimi.
Odłowy były wykonane przez Firmę usługową ECO-HELP Sabina Klich z Tarnowa.
2018-09-13-polowyRaba1.jpg


Koledzy po fachu
/ poniedziałek 03 wrzesień 2018 - 00:13:35 //


Przedwczoraj Koordynator Projektu odwiedził na zaproszenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty rozpoczynający się projekt "Zwiększenie drożności korytarzy ekologicznych w Dorzeczu Parsęty" http://www.parseta.org.pl. Dotyczy on niewielkich dopływów w strefie źródliskowej tej rzeki, gdzie po udrożnieniu przepławek w dolnej części rzeki docierać mogą wędrowne ryby (troć, minogi), a lokalne gatunki mają szanse rozprzestrzenić się stosownie do swoich potrzeb (głowacz białopłetwy, reofilne karpiowate). Wizja terenowa dotyczyła kilkudziesięciu barier migracyjnych w poszukiwaniu jak najbardziej ekonomicznego sposobu ich pokonania, w sposób zgodny z celami rewitalizacji rozpatrywanych dopływów. Koordynator prezentował ewentualne sposoby nieuciążliwych rozwiązań stosowanych na Pomorzu i południu Polski od roku 2002, ale także z niedawnych koncepcji udrożnienia potoku Muszynka, oraz realizacji przez RZGW Kraków, ZZ-Raba, na potoku Krzczonówka w Krzczonowie.


2018-08-28-Doplywy-Parsety.jpg


Inwentaryzacja roślin wodnych
/ poniedziałek 23 lipiec 2018 - 19:35:45 //Wczoraj zakończyła się inwentaryzacja większych skupisk roślin wodnych w Rabie i jej głównych dopływach. Po dwunastu latach braku regulacji rzeki i dopływów naliczono wiele gatunków roślin wodnych, w tym najcenniejszych - włosieniczników. Najlepszym pod tym względem okazał się potok Krzczonówka poniżej ujścia potoku Rusnaków, gdzie zlokalizowano i naliczono 37 kęp włosienicznka rzecznego (Ranunculus fluitans) czyli połowę wszystkich zinwentaryzowanych. Ponadto w Krzczonówce, po niedawnych wycinkach nadbrzeżnych drzew przez RZGW, ilość włosienicznika krążkolistnego (Ranunculus circinatus) jest olbrzymia i widać ślady ekspansji tego gatunku do Raby. Pod tym względem Krzczonówka przejęła rolę ostoi włosieniczników, które dawniej liczniej występowały w potoku Krzywiczanka, lecz zasiedlenie tego potoku przez bobry, które doszczętnie zjadły włosienicznik wodny i skąpopręcikowy oraz zmniejszyły strefę bieżącej wody w tym potoku do krótkiego odcinka przyujściowego, spowodowały, że teraz w Krzywiczance jest zaledwie 24% wszystkich zinwentaryzowanych kęp włosienicznika rzecznego.

Warto dodać, że włosienicznik rzeczny był zanotowany w wodach obszaru Działów Orawskich i Bramy Sieniawskiej wraz z innymi gatunkami  (R. aquatile, R. circinatum, R. fluitans i R. trichophyllum) przez panią Małgorzatę Guzikową (Monogr. Bot. 53: 1–267. 1977), a więc ponad czterdzieści lat temu. Wszystkie te gatunki były w międzyczasie pojedynczo widziane tu i ówdzie w Rabie i jej dopływach, ale takiego rozprzestrzenienia włosieniczników do tej pory nie obserwowano. Są to najliczniej występujące kępy roślinności wodnej po rdestnicy kędzierzawej (Potamogeton crispus), ostrolistnej (P. acutifolius) i włosowatej (P. trichoides).


włosienicznik krążkolistny
Włosienicznik krążkolistnywłosienicznik rzeczny

Włosienicznik rzeczny


Idź do strony  1 2 [3] 4 ... 22 23 24
Czas generowania: 0.0768 sek., 0.0184 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 21. Użycie pamięci: 1,808KB