Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2021
PoWtŚrCzPiSoNi
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
O Rabie głośno w świecie
/ wtorek 30 lipiec 2019 - 21:20:09 //


Paweł Mikuś, Bartłomiej Wyżga, Edward Walusiak, Artur Radecki-Pawlik, Maciej Liro, Hanna Hajdukiewicz i Joanna Zawiejska - opublikowali obszerny artykuł w czasopiśmie Elesevier'a "Science of the Total Environment 660 (2019) 406–420" pod tytułem "Island development in a mountain river subjected to passive restoration: The Raba River, Polish Carpathians"  (Rozwój wysp w górskiej rzece poddanej biernej rewitalizacji: rzeka Raba, polskie Karpaty). Kopię artykułu można zakupić korzystając z linku do portalu ScienceDirect. Poniżej graficzne streszczenie opublikowanego artykułu z mapkami rozwoju koryta i wysp Raby pomiędzy Lubniem a ujściem potoku Krzczonówka.
lewa.jpg


Promocja projektu skierowana do światowych działaczy wędkarskich CIPS
/ środa 26 czerwiec 2019 - 10:26:57 //


W maju odbyła się konferencja Międzynarodowej Konfederacji Wędkarzy Sportowych (CIPS), na której były prezentowane rezultaty Projektu Tarliska Górnej Raby przez Prezesa Międzynarodowj Federacji Wędkarzy Muchowych (FIPS-MOU), Jerzego Kowalskiego z Polski. Prezentacja miała się ukazać na stronie CIPS, ale do dzisiaj się nie pokazała.... Dlatego umieszczamy ją na naszym serwerze, żeby można ją było pobrać w języku angielskim. Jest to ta sama prezentacja, która była pokazywana na konferencji w Criewen w Brandenburgii w zeszłym roku, z tym, że nasi sąsiedzi słuchali jej po polsku, tłumaczoną symultanicznie na język niemiecki.


pobierz wersję polską                            download english version


Strażnicy Rzek WWF
/ piątek 17 maj 2019 - 19:02:21 //


W niedzielę 12 maja odwiedziła Projekt grupa uczestnicząca w szkoleniu Strażników Rzek WWF-Polska. Część z nich po raz pierwszy była nad Rabą, ale wszyscy pod wrażeniem potężnej i czystej rzeki z pięknymi i wartkimi potokami, choć przecież wiemy, że nie zawsze tereny Projektu tak wyglądają i zdarzają się czasy niskiej, ciepłej i mętnej wody. Jak zwykle najwięcej czasu poświęcono na przebudowane zapory, a dla porównania jak było kiedyś uczestnicy wizyty wyposażeni byli w broszury-programy wycieczki, gdzie mogli zobaczyć jak było przed i w trakcie Projektu. Pogoda była wyśmienita do spacerów, tylko w ostatnich 15 minutach programu ulewa przyśpieszyła kroki uczestników chcących schować się do autobusu. 

2019-05-12-Krzczonow.jpg


Pasłęka
/ środa 17 kwiecień 2019 - 08:51:22 //


Pasłęka to znana rzeka pstrągowa płynąca tak mniej więcej pomiędzy Olsztynem a Zalewem Wiślanym. Jej jakość pogarsza się w stopniu proporcjonalnym do dewaluacji innych rzek w Polsce, gdzie skomasowane działania niewłaściwego utrzymania, intensywnego rolnictwa i zwykłej niewiedzy powoli osiągają swój skutek. Na szczęście jej ciągłość dla migracji ryb jest zachowana, co nie do końca dotyczy jej dopływów. Skutkiem tych wszechstronnych zaniedbań i przeciwskutecznych działań jest zmniejszająca się proporcja naturalnego rozrodu i wychowania narybku. Do konsultacji w przewidzianych przez Towarzystwo Miłośników Pasłęki PASSARIA działaniach rewitalizacyjnych został zaproszony Koordynator Projektu TGR i teraz, po wizycie w dniu 10 kwietnia na miejscu, w której zapoznał się z propozycjami odtwarzania tarlisk zapewne będzie mógł wnieść doświadczenie z Raby do tego mroźnego zakątka Polski. Na zdjęciu jeden z najcenniejszych dopływów Giłwy, Wrzesinka, jest odcięty u samego ujścia melioracyjnym stopniem - miejsce wyśmienite na pokazanie, jak wprowadzenie żwirowego bystrza może naprawić wiele środowiskowych mankamentów betonu.
WP_20190410_004.jpg


Tym razem we Wrocławiu
/ poniedziałek 25 marzec 2019 - 20:27:33 //


Dalsza promocja Projektu: we Wrocławiu w dniu 22 marca było spotkanie okresowe sterników i koalicjantów Koalicji Ratujmy Rzeki, a 23-go spotkanie monitoringowe strażników tejże Koalicji. Tam były prezentacje i brieffingi pana Roberto Epple, osoby zasłużonej w przeciwdziałaniu przegradzaniu rzek oraz usuwaniu zapór we Francji, który zwracał uwagę na konieczność działaś w zakresie komunikacji społecznej celem uzyskania tak dużych osiągnięć jak otwarcie rzeki Loary dla łososi, dwie prezentacje Koordynatora projektu TGR w sprawie właściwego utrzymania jako drogi do rewitalizacji rzek (na przykładzie Projektu TGR) oraz o aktywizacji lokalnych grup zainteresowanych rewitalizacją wód, a także prezentacja Artura Furdyny - ochrona zasobów wodnych przed intensywnym rolnictwem Pomorza Zachodniego.


Idź do strony  1 2 [3] 4 ... 24 25 26
Czas generowania: 0.4453 sek., 0.1472 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 21. Użycie pamięci: 695,400B