Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2021
PoWtŚrCzPiSoNi
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Nagroda dla projektu LIFEDrawaPL
/ środa 22 kwiecień 2020 - 15:12:01 //


FISH PASSAGE 2020 DISTINGUISHED PROJECT AWARD 
Konferencja: Przepławki dla ryb 2020 - Nagroda dla wyróżnionego Projektu


 200422.jpg


Przyznana dla:Beata Gąsiorowska, Małgorzata Ćwiklińska, Aneta Radecka (RDOŚ - Szczecin), Mariola Wróbel (Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny), Artur Furdyna (zewnętrzny konsultant ekologii wodnej), Mariusz Raczyński (RDOŚ Szczecin), Wojciech Wójcik (zewnętrzna obsługa IT), Paweł Bilski (Grupa Sterująca – Dyrektor Drawieńskiego Parku Narodowego),  prof. Piotr Dębowski (Grupa Sterująca – Instytut Rybactwa Śródlądowego - ekspert ryb wędrownych), prof. Robert Czerniawski (Grupa Sterująca - Uniwersytet Szczeciński), i Józef Jeleński (Grupa Sterująca - ekspert rewitalizacji dna rzek).
 Taki komunikat przyszedł, z Lizbony, gdzie konferencja miała się odbyć - ale ze względu na koronawirusa została odwołana. Jednak o Polsce nie zapomnieli, i nagrodzili cały zespół realizujący projekt udrożnienia Drawy (patrz link) , w tym skromnie na końcu eksperta od rewitalizacji dna - koordynatora Projektu TGR.


Konferencja "Stormwater" w Gdańsku 3 do 5 marca 2020
/ poniedziałek 23 marzec 2020 - 18:47:42 //


Jako koordynator projektu miałem okazję wygłosić w Gdańsku - na zaproszenie - prezentację o możliwości rewitalizacji rzek miejskich: w samym mieście i przed miastem. Warunkiem powodzenia - odpowiednio szeroki pas terenu dla rzek, taki jak na przykład na przełomie wieku XIX i XX pozostawiono dopływom Wisły w Krakowie. Sama konferencja bardzo ciekawa, odbywała się w Międzynarodowym Centrum Solidarności, z uczestnikami wszelkiej maści, w tym z szeroko prezentowanym samorządem, dostawcami i realizatorami polityki retencji miejskiej.  Strona konferencji zawiera wiele materiałów konferencyjnych, w tym relację z konferencji i warto na nią zaglądnąć: 

Moja prezentacja (obejrzyj) była oglądana z żywym zainteresowaniem, gdyż w sprawie renaturyzacji rzek miejskich - i w ogóle wód - bardzo mało się robi. Zdaje się, że będą też nagrania filmowe prezentacji - ale to w późniejszym terminie, o czym dam znać później. Prezentacja do obejrzenia  


Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów
/ piątek 28 luty 2020 - 01:19:46 //


Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych na zakończenie projektu Rzeki Karpackie– czysta Natura 2000 (http://rzekikarpackie.fwie.pl/) zorganizowała warsztaty w Myślenicach w dniach 22 i 23 lutego. Pogoda i uczestnicy dopisali, udział wzięli nauczyciele z południowej Polski, przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki z całej Polski, w tym aż ze Szczecina, edukatorzy z kręgów wędkarskich, w tym delegacja ze Słowacji, zainteresowana transgranicznym projektem na Popradzie. Co innego oglądać prezentacje i filmy - a co innego na własne oczy zobaczyć, że objawami dobrego stanu wód są: (1) dobry stan ichtiofauny dzięki zapewnieniu migracji ryb wszystkich roczników i odpowiednich gatunków, (2) gruboziarnisty żwir w rzece o zróżnicowanej morfologii koryta, oraz (3) roślinność wodna i nadbrzeżna. Większość uczestników wykazywała się zaawansowaną znajomością siedlisk rzecznych i nadbrzeżnych, przespacerowali się po tamach bobrowych i zadawali mądre i dociekliwe pytania. Takiej dobrze przygotowanej i zainteresowanej grupy jak ta jeszcze na Projekcie nie było. Za to nagrodą dla nich była świetna pogoda mimo niekorzystnych, deszczowych prognoz i różnorodny śpiew wiosenny ptaków, który bezbłędnie rozróżniali obecni ornitolodzy.
20200223_083251.jpg


Projekt Tarliska Górnej Raby coraz szerzej znany
/ czwartek 30 styczeń 2020 - 14:35:34 //


Dzięki Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych prowadzących projekt Rzeki Karpackie– czysta Natura 2000 (http://rzekikarpackie.fwie.pl/)    Projekt TGR był prezentowany w siedmiu obszarach Natura 2000 ustanowionych dla siedmiu rzek (Dolna Soła, Łososina, Czarna Orawa, Biała Tarnowska, Dolny San, Jasiołka, Wisłoka) w siedmiu miejscowościach (Tymbark, Tuchów, Oświęcim, Jabłonka, Przemyśl, Jasło, Jedlicze). We wszystkich spotkaniach uczestniczyli oprócz przedstawicieli RDOŚ przedstawiciele zainteresowanych gmin, Wody Polskie oraz inni zainteresowani, zarówno osoby prywatne jak i stowarzyszenia, w tym wędkarze. Była to świetna okazja przedstawić zakończony projekt TGR i jego rezultaty jako efekt połączenia inicjatywy lokalnej i skutecznego finansowania Funduszu Szwajcarskiego dla poprawy stanu wód w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką.  


Konferencja PotamoN w Łukęcinie na Pomorzu Zachodnim
/ wtorek 01 październik 2019 - 20:08:03 //


Trzydniowa konferencja PotamoN zgromadziła wielu uczestników, w tym z Krakowa z IOP PAN, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz koordynatora niniejszego projektu. Referaty z Południa Polski zawsze są przychylnie przyjmowane. Z reprezentowanych rzek była Biała Tarnowska (korytarz swobodnej migracji), Raba (wskaźniki rewitalizacji na podstawie rozprzestrzenienia biegaczowatych) i dwa razy Krzczonówka: raz w przykładach referatu: "Rewitalizacja koryt żwirodennych przez przywracanie sekwencji bystrza-plosa, ich rola środowiskowa i zastosowanie" i raz jako podmiot w referacie "Zmiany procesów fluwialnych spowodowane rewitalizacją wciętego potoku górskiego". Przykładów rewitalizacji było więcej, w tym propozycja zasypania stopni na potoku Muszynka, którą obrazuje rysunek dr. Pawła Mikusia z IOP PAN w Krakowie.
Profil-i-przekrójbystrza-Vm.jpg


Idź do strony  1 [2] 3 ... 25 26 27
Czas generowania: 0.0936 sek., 0.0316 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 21. Użycie pamięci: 684,800B