Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2021
PoWtŚrCzPiSoNi
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
III Krajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Funkcjonowanie i ochrona wód płynących" POTAMON 2021 22-24 września 2021
/ niedziela 26 wrzesień 2021 - 21:38:58 //


Oddział Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego w Szczecinie był inicjatorem regularnych konferencji POTAMON, odbywanych co dwa lata od roku 2017 w Łukęcinie nad samym Bałtykiem. Zespół krakowski - głównie Instytut Ochrony Przyrody PAN i Stowarzyszenie Ab Ovo z kooperantami i współpracownikami - byli obecni od samego początku, rozpowszechniając idee rewitalizacji rzek, a referaty trafiały regularnie do monografii wydawanych przed każdą konferencją. Ten rok był wyjątkowy - był referat prof. Wyżgi "Rozwój kęp w podlegającej renaturyzacji rzece górskiej" - chodzi o Rabę, dr. Mikusia " Wpływ rewitalizacji potoku górskiego na siedliska, faunę wodną i stan ekologiczny potoku" - chodzi o Krzczonówkę, i zespołu Jeleński - Uhl "Zastosowanie modelu numerycznego HEC-RAS do rewitalizacji rzek na przykładzie rozwiązania problemu wciętego koryta Raby w Pcimiu". To nie koniec: Zespół Jeleński, Leś, Furdyna przedstawili poster "Przyczyny braku realizacji rewitalizacji rzek w Polsce: konieczność wprowadzenia radykalnych zmian w zakresie właścicielstwa rzek i sposobów ich kształtowania", nie mówiąc już o licznych posterach Instytutu Ochrony Przyrody: "Wpływ cofki zbiornika zaporowego na hydrodynamikę przepływu i zasięg zalewów wezbraniowych w dolinie rzeki górskiej", "Długoterminowy monitoring dynamiki grubego rumoszu drzewnego w potoku górskim", oraz chyba najważniejszy "Monitoring krótko- i długoterminowych efektów projektów rewitalizacji rzek karpackich", który zawiera podsumowanie wstępnych i zapowiedź długoterminowych badań Raby, Białego Dunajca, Białej Tarnowskiej i Krzczonówki.

260921_2.jpg


Rzeka Sopot dawniej i dziś.
/ piątek 03 wrzesień 2021 - 21:00:39 //Jadąc na konferencję naukową o zagospodarowaniu dolin rzecznych w roku 2018 w Urszulinie spotkaliśmy się z inicjatywy przyjaciół rzeki Tanwi nad Tanwią i jej dopływami (strona 6 Aktualności). I przedstawiciel zarządu zlewni był też. Trzy tygodnie później powstało koryto tarłowe potokowców na krystalicznie czystym leśnym dopływie Sopotu - i działa do dzisiaj.
Na początku roku 2019 (strona 5 Aktualności) powstały dwie ekspertyzy możliwości zrewitalizowania fragmentów Tanwi i Sopotu z funduszy Eko-Unii - wystarczyło na dodatkowe pomiary i dokumentacje fotograficzne. Materiały wysłano do RZGW w Rzeszowie i uzyskały akceptację. Dotyczyła ona między innymi sposobu pokonania stopnia w Nowinach na Sopocie, który utrudniał wędrówkę pstrągów na tarliska. Sposób ten to zastosowanie serii bystrzy i plos, przy okazji zabezpieczających powierzchnię tarlisk z właściwym żwirem, którego i w Tanwi i w Sopocie bardzo brakuje, zresztą to samo dotyczy wszystkich rzek Lubelszczyzny od Jarosławia na północ.
No i rzutem na taśmę - żeby zdążyć przed okresem tarła pstrąga - 28 sierpnia 2021 wykonano podpiętrzające dwa bystrza i zasypanie żwirem ich zapleczy. Wraz z dr. Mikusiem, z Instytutu Ochrony przyrody w Krakowie, który w tamtych realizacjach był zawsze zajęty pomiarami terenowymi, dojechalićmy tam z rana - a tłum wędkarzy i ich popleczników oraz Strażnicy Rzek WWF pracowali w korycie, do którego niestety nie dało się wjechać tak jak nam to robią w górach za każdnm razem (a może dobrze że się nie dało). Poniżej zdjęcie z realizacji, a poprzednie zdjęcia tego stopnia w poprzednich Aktualnościach lub na forum wędkarskim: http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg.php?id=171669&offset=0 

Jest też film z tej realizacji wykonany przez fudację "Wolne Rzeki": https://www.youtube.com/watch?v=yWgM4dO7sIc&t=34s 2021-08-28-Nowiny.jpg
Czas generowania: 0.8909 sek., 0.0084 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 19. Użycie pamięci: 680,640B