Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2018
PoWtŚrCzPiSoNi
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Inwentaryzacja roślin wodnych
/ poniedziałek 23 lipiec 2018 - 19:35:45 //Wczoraj zakończyła się inwentaryzacja większych skupisk roślin wodnych w Rabie i jej głównych dopływach. Po dwunastu latach braku regulacji rzeki i dopływów naliczono wiele gatunków roślin wodnych, w tym najcenniejszych - włosieniczników. Najlepszym pod tym względem okazał się potok Krzczonówka poniżej ujścia potoku Rusnaków, gdzie zlokalizowano i naliczono 37 kęp włosienicznka rzecznego (Ranunculus fluitans) czyli połowę wszystkich zinwentaryzowanych. Ponadto w Krzczonówce, po niedawnych wycinkach nadbrzeżnych drzew przez RZGW, ilość włosienicznika krążkolistnego (Ranunculus circinatus) jest olbrzymia i widać ślady ekspansji tego gatunku do Raby. Pod tym względem Krzczonówka przejęła rolę ostoi włosieniczników, które dawniej liczniej występowały w potoku Krzywiczanka, lecz zasiedlenie tego potoku przez bobry, które doszczętnie zjadły włosienicznik wodny i skąpopręcikowy oraz zmniejszyły strefę bieżącej wody w tym potoku do krótkiego odcinka przyujściowego, spowodowały, że teraz w Krzywiczance jest zaledwie 24% wszystkich zinwentaryzowanych kęp włosienicznika rzecznego.

Warto dodać, że włosienicznik rzeczny był zanotowany w wodach obszaru Działów Orawskich i Bramy Sieniawskiej wraz z innymi gatunkami  (R. aquatile, R. circinatum, R. fluitans i R. trichophyllum) przez panią Małgorzatę Guzikową (Monogr. Bot. 53: 1–267. 1977), a więc ponad czterdzieści lat temu. Wszystkie te gatunki były w międzyczasie pojedynczo widziane tu i ówdzie w Rabie i jej dopływach, ale takiego rozprzestrzenienia włosieniczników do tej pory nie obserwowano. Są to najliczniej występujące kępy roślinności wodnej po rdestnicy kędzierzawej (Potamogeton crispus), ostrolistnej (P. acutifolius) i włosowatej (P. trichoides).


włosienicznik krążkolistny
Włosienicznik krążkolistnywłosienicznik rzeczny

Włosienicznik rzeczny


Drawa drożna od źródeł do stopnia w Złocieńcu
/ wtorek 10 lipiec 2018 - 23:08:58 //


Skutkiem Projektu LIFE13NAT/PL000008 LIFEDrawaPL (RDOŚ w Szczecinie) wybudowano koryto obiegowe prywatnego stopnia i zabytkowego młyna o szachulcowej konstrukcji. Teraz nowe kręte koryto aluwialne o sekwencji bystrze/ploso i spadku średnim 2%  jest w stanie przejąć całość przepływu Drawy aż do wielkości średniej powodzi, co może ułatwić rekonstrukcję zabytku, a już dziś tworzy zakątek dla kajakarzy, którzy znajdują tu miejsce wypoczynku na dolnej i górnej części wyspy, pomiędzy oryginalnym korytem Drawy a korytem obiegowym. Poniżej kilka zdjęć realizacji koncepcji Grupy Sterującej, (w której uczestnikiem jest między innymi koordynator projektu TGR Józef Jeleński), projektu budowlanego autorstwa Magdaleny Niskiewicz z DHV Hydroprojekt, zrealizowanych przez firmę ZHT Stefański z Gryfic, która wykonała także trzy eleganckie bystrza kamienno-żwirowe na Drawie poniżej wylotu przepławki. Wkrótce nowe wiadomości z nad Drawy, gdzie projekt budowy kolejnych przepławek zbliża się do końca.
Z Doliny Pięciu Jezior pomiędzy Połczynem a Czaplinkiem, rzeka Drawa przepływa przez jezioro Drawsko i kilka przyległych, mniejszych jezior, następnie przez jezioro Rzepowskie płynie do Głęboczka, gdzie do wczoraj blokował ją stopień nieczynnego młyna. Koryto obejścia tego stopnia ułatwia migracje ryb dalej, przez jezioro Krosino aż do Złocieńca, gdzie niewielki stopień zapewnia wodę dla hodowli ryb. W dalszej kolejności będzie on zamieniony w długie, kamienno-żwirowe bystrze, które przedłuży swobodny przebieg Drawy aż do Drawska.


6-dol-koryta-obiegowego.jpg
Dół koryta obiegowego8-mlyn-do-rekonstrukcji.jpg
Młyn do rekonstrukcji16-widok-ogolny+-Koordynator.jpg
 widok ogólny i koordynator terenowy projektu LIFEDrawaPL, Artur Furdyna


Czas generowania: 0.0347 sek., 0.0070 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 19. Użycie pamięci: 1,790KB