Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2020
PoWtŚrCzPiSoNi
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Maraton promocji Projektu i wdrożeń wytycznych
/ czwartek 29 listopad 2018 - 22:07:18 //


Od zeszłego tygodnia oprawie codziennie coś się zdarzało w związku z naszym Projektem. 
1. Zaczęło się 21-go spotkaniem w Szczecinie w kinie Pionier (najstarszym na świecie, pierwsza projekcja 1909 rok), polegającym na kontynuacji Wodnego Okrągłego Stołu dotyczącego zagospodarowania Międzyodrza, gdzie zespół projektowy w zasadzie doszedł do podobnych wniosków co strona społeczna (Koalicja Ratujmy Rzeki!), że nie jest wskazana jakakolwiek znaczna "przeróbka" tego terenu, gdyż obecnie stanowi właściwe miejsce obniżania ryzyka powodziowego, będąc równocześnie cennym terenem chronionej przyrody. W drugiej części spotkania szczegóły były dyskutowane w pięciu podstolikach z rotacyjną obecnością moderatorów. Zebrano dodatkowe pomysły - otworzenia możliwości zalewu łęgów w okolicy Świętej, dodatkowych zaleceń dotyczących kontroli akcesji do Międzyodrza dla turystyki i inne, ale zdecydowanie okazało się, że pomysł obwałowania Międzyodrza dla zamiany tego terenu w sterowany polder jest szkodliwy.
2. 22 i 23 listopada była polsko-niemiecka konferencja w Akademii Brandenburskiej "Schloss Criewen" p.t.: Wody płynące i ich utrzymanie - między ekologią a ekonomią. Z polskiej strony oprócz Projektu Tarliska Górnej Raby były prezentowane rezultaty projektu udrożnienia Białej Tarnowskiej (dr. Marek Jelonek), serii rewitalizacji w rejonie Szczecina (Artur Furdyna) oraz organizację i działalność Koalicji Ratujmy Rzeki (Ewa Leś). Bardzo ciekawe spotkanie, gdzie między innymi dowiedzieliśmy się, że mimo pozytywnych prób poprawy jakości ekologicznej i chemicznej wód nie udaje się doprowadzić dróg wodnych w Brandenburgii do stanu dobrego. Prezentacje z konferencji ukażą się wcześniej czy później na stronie: www.brandenburgische-akademie.de
3. Trzeci dzień (24 listopada) spędziliśmy z Arturem na jego Projekcie „Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland /Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce”. Projekt zbliża się do końca i większość przepławek będzie oddana jeszcze w tym roku. W przyszłym roku pozostanie stosunkowo duży zakres robót przy odtwarzaniu sekwencji "bystrze - ploso" w Drawie, Starej Drawie, Korytnicy, Grabowej i Radwi, co wiąże się z dużymi ilościami żwiru, który trafi w najładniejsze miejsca tych rzek. To właśnie te struktury żwirowe naśladują i wykorzystują wytyczne "Możliwe techniczne i biologiczne interwencje w utrzymaniu rzek górskich", nad którymi czuwa też koordynator niniejszego Projektu. Przepławka w Głęboczku była tu już prezentowana (wiadomość z 10 lipca 2018) a tu zdjęcie udrożnionego ujścia rzeki Suchej do Drawy, przy którym dostrzeżono cztery gniazda łososiowe po 4m długości każde.
WP_20181124_0561.jpg


Czas generowania: 0.0668 sek., 0.0063 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 18. Użycie pamięci: 670,160B